صنایع دستی دزفول
خانه / کپو / کپوبافی خوزستان | صادرات صنایع دستی جنوب ایران

کپوبافی خوزستان | صادرات صنایع دستی جنوب ایران

کپوبافی یکی از صنایع دستی استان خوزستان می باشد و هنر دست بانوان زحمت کش خوزستانی و خطه ی دزفول می باشد و یکی از صادرات صنایع دستی جنوب ایران است. و این هنر زیبا و دلربا در خانه اکثر ایرانیان یافت می شود و بانوان ایرانی حداقل یک یا دو کپو برای زیر قابله در آشپزخانه هایشان و همچنین یک سبد کپوبافی شده را برای نخ و سوزن هایشان اختصاص داده اند. کپوبافی خوزستان یکی از ارزشمند ترین صنایع دستی محسوب می شود.

کپوبافی خوزستان | صادرات صنایع دستی جنوب ایران

آشنایی با هنر اصیل کپوبافی

آشنایی با هنر اصیل کپوبافیهمانطور که گفتیم کپوبافی یکی از صنایع دستی استان خوزستان می باشد. کپو در لغت دزفولی به سر می گویند زیرا گرد است. و در اصطلاح به هر شی ای گفته می شود که گرد و مدور و چمباتمه زده باشد چ در حصیر بافی هم به صنایع دستی حصیری که از برگ خرما یا کرتک به شکل ظروف دردار کروی اطلاق می شود. امروزه این محصولات فقط به شکل ظروف مدور و گرد نیست و این نام از قدیم بر روی آن مانده است.

آموزش بافت کپو این گونه است: یکی از مواد لازم برای کپو بافی کرتک است و می دانیم از چند هزار سال قبل کشت خرما در جنوب ایران رایج بوده و است و که از نخل خرما در تولید محصولات متنوع استفاده می شود. اما کرتک گیاهی خودرو است که در کنار رودخانه ها، نهرها، دشت های باتلاقی و گرمسیری به مقدار بسیار زیادی یافت می شود و کرتک علف هرزی است که ساقه اش بلند، لاغر و کشیده شبیه گندم دارد و مثل نی بند بند است. کپو، با پیچیدن ساقه های مرکزی و جوان درخت نخل به دور ساقه های کرتک درست می شود و در لابلای آن از کاموا برای نقش دادن و تزیین استفاده می شود و نقش های مورد استفاده در کپو بیشتر سه پر، چهار پر، پنج پر، لوزی و ستاره می باشد و در کپوبافی هر چه رنگ ها گرمتر باشد کار جلوه و جذابیت بیشتری دارد.

مرکز فروش صنایع دستی ایران

مرکز فروش صنایع دستی ایرانخاستگاه این صنعت دستی در شمال دزفول و دهستان شهیون است و روستای پامنار از توابع این دهستان در تولید این صنعت دستی زیبا شهرت فراوانی دارد و مواد اصلی ساخت کپو از این روستا بدست می آید. حصیربافی از قدیمی ترین صنایع دستی است که نمونه هایی از آن در در بین النهرین و مناطق جنوبی یافت شده است و در گذشته بیشتر زیرانداز هایی که بشر استفاده می کرد از جنس نی و گیاهان باتلاقی بوده است. اما ریاج ترین آن کپوبافی خوزستان و حصیربافی در خوزستان می باشد. کپو یک کلمه ی خوزستانی است و همان حصیر میباشد.

بهترین قیمت عمده کپو در مراکز خرید و فروش در شهرهای جنوبی کشور است و برای خرید کپو در مدل های مختلف بافت کاموا  و بافت برگ گندم می توانید به فروشندگان استان خوزستان، دهستان شهیون مراجعه نمایید و می توانید محصولات خود را و دیگر صنایع دستی ایران را از سایت های معتبر و مجاز سفارش دهید و درب منزل خود تحویل بگیرید. 

صادرات محصولات کپوبافی شده خوزستان

صادرات محصولات کپوبافی شده خوزستاناز نظر کیفیت و اصالت و نقوش زیبا، کپوهای تولید استان دزفول رتبه اول را در کشور دارند و کپوهای تولید دزفول به شهرهای مختلف ایران و برخی کشورها صادر می شوند. خانواده ها و بانوان خوزستانی عزیز می توانید با فروش کپو ها به کشورهای خارجی سود خوبی را بدست آورید و کمک شایانی به اقتصاد کشور می کند. و برای اینکار تنها لازم است برای صادرات و همکاری به بازرگانان و تاجران خارجی مراجعه نمایید. امروزه  با صادرات کپو باعث شده صنعت کپوبافی رونق خوبی بگیرد و همچنین صنایع دستی خوزستان به کشور قطر صادر می شود.

قیمت انواع صنایع دستی کپوبافی جنوب ایران

قیمت انواع صنایع دستی کپوبافی جنوب ایرانبا توجه به این که کپوبافی یکی از انواع صنایع دستی می باشد و از جمله صنایع مدرن و بروز است که چند سالی است در ایران رواج پیدا کرده و مسافرین هم به خوبی از این صنعت دستی استقبال می کنند و برای حمایت از صنعت کپوبافی بهتر است مردم بیشتر خریداری کنند و قیمت انواع صنایع دستی کپوبافی جنوب ایران با توجه به طرح و رنگبندی و کیفیت متفاوت است. خریداران عزیز می توانند برای خرید این محصول به مراکز و فروشگاه های مجاز مراجعه نمایند و همچنین اگر علاقه مند به صرفه جویی در زمان هستید می توانید برای خرید این محصول، قیمت کپوبافی و فروش کپو با متخصصان و فروشندگان سایت های اینترنتی ارتباط برقرار کنید.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
محمدصابر مقدم
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09169470346
شماره پشتیبانی: 09389920660
آدرس کانال: sanaye_dasti_shop_dez@
اینستاگرام: Sanaye_dasti_shap_dez68@
پاسخگویی واتس اپ کلیک
پست الکترونیکی: m.sabermoghadam258@gmail.com

مطلب پیشنهادی

خرید کپو | بازرگانی فروش محصولات کپو

کپوبافی به نوعی از سبد سازی به شکل ظرف یا هر ظرف در یا بدون دری است که با استفاده از کاموا، حصیر، برگ درخت خرما، ساقه گندم، برنج، جو، نی‌های باتلاقی و ترکه های

پاسخی بگذارید